Muallif Mavzu: Ruscha va o'zbekcha so'zlashuv  ( 53922 marta o'qilgan)

0 Foydalanuvchilar va 1 Mehmon ushbu mavzuni kuzatishmoqda.

JeeS

• Full Member
  • Rahmat
  • -aytdi: 74
  • -oldi: 174
  • Xabarlar: 163
  • Jins: Erkak
  • Alloh buyuk!
Re: Ruscha va o'zbekcha so'zlashuv
« Javob #75 : 30 Oktyabr 2010, 07:52:39 »
iltimos ruscha-o'zbekcha lug'at bo'lsa link beringlar?
Tekshirib ko`ringchi.

Bu programmani man xam xaligacha topolmadim, topselar man xam xaridorman.
Bilimim shu joyga yetib keldikim, bilimsizligini endi tushundim.
Abu Shukur Balxiy

Zamiraxon

• Super Member
  • Rahmat
  • -aytdi: 1144
  • -oldi: 872
  • Xabarlar: 1176
  • Sajdaga bosh egdim Allohim...
« Javob #76 : 20 Noyabr 2010, 01:09:34 »
 :as:
Дорогие мои, кто как знает этот язык? Кто хочет научиться? Есть ли какие нибудь затруднения, нуждающиеся в помощи?
Я буду рада если кому-то помогу в этом деле, ограничиваясь своими знаниями, касающиеся этого языка. 
Chun koinot zubdasi ojiz ko'rib o'zin,
Hamd etolmas oncha balog'at bila senga.
                                 Abu Homid G'azzoliy

Best friend

• Mehmon
« Javob #77 : 07 May 2011, 01:55:21 »
iltimos ruscha-o'zbekcha lug'at bo'lsa link beringlar?
Tekshirib ko`ringchi.

Bu programmani man xam xaligacha topolmadim, topselar man xam xaridorman.
Menda bunday programma bor lekin, forumga qo'ya olmadim. Bu yerda aynan o'sha programma: www.uztranslit.info/download.php

Музаффар

• Super Member
  • Rahmat
  • -aytdi: 1443
  • -oldi: 2068
  • Xabarlar: 1132
  • Jins: Erkak
  • Orbita.Uz лойиҳаси муаллифи
    • http://www.orbita.uz/
« Javob #78 : 14 May 2011, 11:32:15 »
eng_ojiz_banda: рахмат биродар, жудаям хайрли иш бошлабсиз.
http://www.orbita.uz/ - Ilm fan fazosi uzra!

Mutohharo

• Newbie
  • *
  • Rahmat
  • -aytdi: 7
  • -oldi: 1
  • Xabarlar: 3
  • Jins: Ayol
« Javob #79 : 06 Iyun 2011, 23:58:45 »
Jazakallohu xoyron. Keyingi tekstlarizi kutib qolamiz. InshaAlloh lug'atlarini yodlab chiqaman : )

Best friend

• Mehmon
« Javob #80 : 19 Iyun 2011, 00:10:54 »

А ты?

Я тоже...

Alloh rozi bo'lsin qilayotgan hayirli amallaringizdan! Judayam yahshi ishni boshlabsiz...

Lu`lu`

• Hero Member
  • Rahmat
  • -aytdi: 2118
  • -oldi: 2046
  • Xabarlar: 927
  • лу'лу, иймонингни куткар!
« Javob #81 : 31 Dekabr 2011, 09:35:54 »
Притчи — это не просто тексты, не просто рассказы. Каждая притча может что-то дать, научить чему-то, в ней заложена какая-то определённая правда, какой-то определённый урок, маленький или большой закон Мира, в котором мы живём.

ПРАВДА И ПРИТЧА

Правда ходила по улицам голая. Это не нравилось людям, и никто не пускал ее к себе в дом. Неизвестно, правда, кто от этого больше терял – люди или сама Правда. Но только если людей этот вопрос волновал мало, то Правде такое положение дел не нравилось абсолютно. Однажды, когда грустная Правда бродила, неприкаянная, по улицам, она встретила Притчу, одетую в красивые одежды. Притча спросила Правду:
- Почему ты ходишь по улицам голая и такая грустная?
Правда тяжело вздохнула и сказала:
- Понимаешь, я уже стара и несчастна, поэтому люди удаляются от меня. Плохо от этого и им и мне. Но они этого пока не понимают.
- Не может быть, - сказала Притча, - чтобы люди гнали лишь тебя потому, что ты стара. Я вот тоже вовсе не молода, но чем старше становлюсь, тем больше я интересую людей. Я долго думала об этом и могу тебе сказать точно, в чем здесь дело: просто люди не любят простых, неприкрытых истин. Они предпочитают, чтобы истины были хотя бы чуть-чуть прикрыты. Им нужна загадка и тайна… Давай я тебе одолжу несколько своих красивых платьев, и ты сразу увидишь, как полюбят тебя люди.
Правда послушалась Притчу и надела ее красивые одежды. И произошло чудо - никто больше не гнал ее от своего порога, напротив, ее принимали с радостью и с улыбкой. С тех пор Правда и Притча не расставались ни на минуту.
Кечиккан адолат адолатсизликдир.

Lu`lu`

• Hero Member
  • Rahmat
  • -aytdi: 2118
  • -oldi: 2046
  • Xabarlar: 927
  • лу'лу, иймонингни куткар!
« Javob #82 : 01 Yanvar 2012, 04:07:31 »
Полная банка

Профессор философии, стоя перед своей аудиторией, взял пятилитровую стеклянную банку и наполнил её камнями, каждый не менее трёх сантиметров в диаметре.

В конце спросил студентов, полна ли банка?

Ответили: да, полна.

Тогда он открыл банку горошка и высыпал её содержимое в большую банку, немного потряс её. Горошек занял свободное место между камнями. Ещё раз профессор спросил студентов, полна ли банка?

Ответили: да, полна.

Тогда он взял коробку, наполненную песком, и насыпал его в банку. Естественно, песок занял полностью существующее свободное место и всё закрыл.

Ещё раз профессор спросил студентов, полна ли банка? Ответили: да, и на этот раз однозначно, она полна.

Тогда из-под стола он достал кружку с водой и вылил её в банку до последней капли, размачивая песок.

Студенты смеялись.

— А сейчас я хочу, чтобы вы поняли, что банка — это ваша жизнь. Камни — это важнейшие вещи вашей жизни: семья, здоровье, друзья, свои дети — всё то, что необходимо, чтобы ваша жизнь всё-таки оставалась полной даже в случае, если всё остальное потеряется. Горошек — это вещи, которые лично для вас стали важными: работа, дом, автомобиль. Песок — это всё остальное, мелочи.

Если сначала наполнить банку песком, не останется места, где могли бы разместиться горошек и камни. И также в вашей жизни, если тратить всё время и всю энергию на мелочи, не остаётся места для важнейших вещей. Занимайтесь тем, что вам приносит счастье: играйте с вашими детьми, уделяйте время супругам, встречайтесь с друзьями. Всегда будет ещё время, чтобы поработать, заняться уборкой дома, починить и помыть автомобиль. Занимайтесь, прежде всего, камнями, то есть самыми важными вещами в жизни; определите ваши приоритеты: остальное — это только песок.

Тогда студентка подняла руку и спросила профессора, какое значение имеет вода?

Профессор улыбнулся.

— Я рад, что вы спросили меня об этом. Я это сделал просто, чтобы доказать вам, что, как бы ни была ваша жизнь занята, всегда есть немного места для праздного безделья.

Фалсафадан дарс берувчи устоз маърузаси давомида 5 литр хажмли шиша идишни диаметри 3 см.дан кичик булмаган тошлар билан тулдирди.
Сунг талабалардан идиш тош билан тулганми, деб суради.
Талабалар тулган, деб тасдикладилар.
Шунда у бир сигим (бонка) нохотни олиб, шиша идишга тукиб, хаммаси яхши жойлашиши учун бир оз кузгади.
Нохотлар бушликни эгалладилар. Домла талабалардан шиша идиш тулдими, деб такрор cуради.
Улар: «Ð¥Ð°, тулди»-деб жавоб бердилар.
Шунда у кум билан тулдирилган халтани олиб, шиша идишга тукди. Табиийки, кум ашёлар орасидаги бушликни тулдирди.
Домла яна бир марта талабалардан идиш тулдими, деб суради. Улар идиш тулганини тасдикладилар.
Шунда домла стол тагидан бир кадах сувни охирги томчиси кумга сингунча шиша идишга куйди.
Талабалар кулиб юбордилар.
Домла тушунтира бошлади:
- Яхши англашингиз учун шархлайман; бу идиш – сизнинг хаётингиз. Тошлар –  аётингиз асоси булган соглик, оила, фарзанд, дусту ёрларингиздир;  улардан бошка нарсаларни йукотсангизда, умрингиз мазмуни булиб колсин. Нохот – шахсий эхтиёжларингизда фойдаланадиган ашёлар: касб, уй, мошинадир. Кум – колган майда-чуйдалардир.
Агар шиша идиш бошиданок  кум билан тулдирилса, унда тош ва нохотга урин колмас эди. Худди шу каби кувват ва вакт арзимас, майда нарсалар билан банд килинса, хаёт асосларига жой колмайди. Сизга  бахт келтирадиган: фарзанд тарбияси, ахлингизга диккат, дустлар билан машгул булинг. Бошка нарсалар: уйни йигиб-териш, мошинани ювиш кабилар  учун доим вакт ажратса булади. Узни аввало, одамийликка хос булган асосий ишлар билан банд килиш керак, колгани майда-чуйдалардир.
Шунда бир талаба устозидан ижозат олиб, сув  нимани англатишини суради. Устоз жилмайиб:
- Буни сураганингиздан мамнунман. Хаёт идишингизни нималар билан тулдирсангиз хам унда уйин-кулгига  доим жой топилиши исботидир – деб жавоб берди.
Кечиккан адолат адолатсизликдир.

Nurali9292

• Newbie
  • *
  • Rahmat
  • -aytdi: 0
  • -oldi: 0
  • Xabarlar: 5
Javob: Ruscha va o'zbekcha so'zlashuv
« Javob #83 : 18 Noyabr 2013, 13:40:12 »
всем привет

SPELL - O'zbekcha ruscha tarjimon