Eng uzun so`z  ( 94922 marta o'qilgan) Chop etish

1 2 3 4 B

Mas'ud  22 Yanvar 2008, 10:17:06

Shu mavzuni  "eng uzun o'zbekcha so'z" (yoki turkiy so'z) deb o'zgartirilganda, qaysi so'zni keltirgan bo'lardingiz?... Chunki yuqorida keltirilgan aksariyat so'zlarning o'zagi o'zbekcha emas...

Qayd etilgan

ikbaljohn  24 Yanvar 2008, 12:03:34

Baynalminalliklashtirilmayotganliklaridandurmikin-a?

O'zbekcha so'z.Qiynalib kettim yozguncha

Qayd etilgan

ikbaljohn  25 Yanvar 2008, 08:28:38

Internatsional so'ziga qaraganda o'zbekcharoq :)

Qayd etilgan

djepotai  25 Yanvar 2008, 09:55:32

Демак, қсшимча деб юритганим тсғри, лекин қсшимчалар билан ёзилган ссзлар қабул қилинмоқда.

Qayd etilgan

BaÑ…tiyor  29 Yanvar 2008, 15:01:49

Ogohlantiruvchilandandirman

Qayd etilgan

Mahzunabonu  29 Yanvar 2008, 15:13:46

Ogohlantiruvchilardanmasmishsizu

Qayd etilgan

ZUBAIR  02 Oktyabr 2008, 02:03:30

Ogohlantiruvchilardanmasmishsizlaru-a

Mahzunabonuning so'zlariga 4 ta harf qo'shdim.

Qayd etilgan

The_Alchemist  05 Noyabr 2008, 08:19:40

Uzbekchada eng uzun suz nima ekanini bilmayman lekin Yangi Zelandiyada bir tepalikning nomi shunaqa:

TAUMATA­WHAKA­TANGI­HANGA­KOAUAU­O­TAMATEA­TURIPUKAKA­PIKI­MAUNGA­HORO­NUKU­POKAI­WHENUA­KITANA­TAHU (85)

Lekin bu ingliz tilidagi eng uzun suz emas. Ingliz tilida tabaka virusining nomi 1185 ta harfdan iborat, albatta bu kimyoviy nomlanish:

ACETYL­SERYL­TYROSYL­SERYL­ISO­LEUCYL­THREONYL­SERYL­PROLYL­SERYL­GLUTAMINYL­PHENYL­ALANYL­VALYL­PHENYL­ALANYL­LEUCYL­SERYL­SERYL­VALYL­TRYPTOPHYL­ALANYL­ASPARTYL­PROLYL­ISOLEUCYL­GLUTAMYL­LEUCYL­LEUCYL­ASPARAGINYL­VALYL­CYSTEINYL­THREONYL­SERYL­SERYL­LEUCYL­GLYCYL­ASPARAGINYL­GLUTAMINYL­PHENYL­ALANYL­GLUTAMINYL­THREONYL­GLUTAMINYL­GLUTAMINYL­ALANYL­ARGINYL­THREONYL­THREONYL­GLUTAMINYL­VALYL­GLUTAMINYL­GLUTAMINYL­PHENYL­ALANYL­SERYL­GLUTAMINYL­VALYL­TRYPTOPHYL­LYSYL­PROLYL­PHENYL­ALANYL­PROLYL­GLUTAMINYL­SERYL­THREONYL­VALYL­ARGINYL­PHENYL­ALANYL­PROLYL­GLYCYL­ASPARTYL­VALYL­TYROSYL­LYSYL­VALYL­TYROSYL­ARGINYL­TYROSYL­ASPARAGINYL­ALANYL­VALYL­LEUCYL­ASPARTYL­PROLYL­LEUCYL­ISOLEUCYL­THREONYL­ALANYL­LEUCYL­LEUCYL­GLYCYL­THREONYL­PHENYL­ALANYL­ASPARTYL­THREONYL­ARGINYL­ASPARAGINYL­ARGINYL­ISOLEUCYL­ISOLEUCYL­GLUTAMYL­VALYL­GLUTAMYL­ASPARAGINYL­GLUTAMINYL­GLUTAMINYL­SERYL­PROLYL­THREONYL­THREONYL­ALANYL­GLUTAMYL­THREONYL­LEUCYL­ASPARTYL­ALANYL­THREONYL­ARGINYL­ARGINYL­VALYL­ASPARTYL­ASPARTYL­ALANYL­THREONYL­VALYL­ALANYL­ISOLEUCYL­ARGINYL­SERYL­ALANYL­ASPARAGINYL­ISOLEUCYL­ASPARAGINYL­LEUCYL­VALYL­ASPARAGINYL­GLUTAMYL­LEUCYL­VALYL­ARGINYL­GLYCYL­THREONYL­GLYCYL­LEUCYL­TYROSYL­ASPARAGINYL­GLUTAMINYL­ASPARAGINYL­THREONYL­PHENYL­ALANYL­GLUTAMYL­SERYL­METHIONYL­SERYL­GLYCYL­LEUCYL­VALYL­TRYPTOPHYL­THREONYL­SERYL­ALANYL­PROLYL­ALANYL­SERINE

Lekin bu ham eng uzun suz emas agarda inson DNKsini moleculasini nomini yozish zarur bulganida edi
bunga 1 000 000 000 tadan ortiq harf zarur bulardi :)

Shunchaki qiziq bulgani uchun kiritdim. Uzbekcha bulmagani uchun esa oldindan uzur surayman!

The Alchemist

Qayd etilgan

ZUBAIR  07 Noyabr 2008, 00:16:35

Iqtibos
Uzbekchada eng uzun suz nima ekanini bilmayman lekin Yangi Zelandiyada bir tepalikning nomi shunaqa:

TAUMATA­WHAKA­TANGI­HANGA­KOAUAU­O­TAMATEA­TURIPUKAKA­PIKI­MAUNGA­HORO­NUKU­POKAI­WHENUA­KITANA­TAHU (85)

Qoyile, kim oylab topganikin bu nomni. To'g'risini aytsam o'qiyman deb boshim gangib ketdi, lekin o'qolmadim. Undan keyingisi undan ham daxshat ekan. Bularni o'ziz yozib chiqdizmi yoki qayerdandir copy qilib tashab qo'ydizmi?

Qayd etilgan

The_Alchemist  07 Noyabr 2008, 07:45:30

Zubairga,

Yuq uzim yozib chiqmadim copy-paste qildim holos. Shunchaki qiziq bulgani uchun va eng uzun suz degan mavzuga ozgina yaqin bulgani uchun kiritdim!

The Alchemist

Qayd etilgan