Türkçe öğreniyoruz  ( 153042 marta o'qilgan) Chop etish

1 ... 15 16 17 18 19 20 B

aynur  04 Aprel 2013, 22:41:28

merhabalar
eğer hala Türkçe öğrenmek isteyenler varsa yardımcı olabilirim elimden geldiği kadar
ben de Özbekçe öğrenmeye çalışıyorum :)

Qayd etilgan

alemdar11  05 Aprel 2013, 12:33:04

mavzuni toza tutish kerak

Qayd etilgan

Shokir63  05 Aprel 2013, 18:18:57

Kim biladi? o'zbek tilida parkdagi stulchalar nima deb ataladi.

To'yxona o'tirg'chimi?  :D

Turk tilida bu narsa
bank
deb ataladi,

chunki bir zamonlar ularda doim banklarning reklamalari bo'lgan ekan.

Qayd etilgan

alemdar11  07 Aprel 2013, 00:14:41

Kim biladi? o'zbek tilida parkdagi stulchalar nima deb ataladi.

To'yxona o'tirg'chimi?  :D

Turk tilida bu narsa
bank
deb ataladi,

chunki bir zamonlar ularda doim banklarning reklamalari bo'lgan ekan.

tog'ra aytgansiz turk tilida forkli bu barcha turk diyalektlerinde ham shunday boladi

Qayd etilgan

buzulkuşu  19 Dekabr 2013, 16:26:14

Türkçe öğrenmek istiyorsanız önce kelimelerini öğrenmeye başlayın ve Türkçe forumlarda takılın. Bir de burada Türkçe-Özbekçe, Özbekçe-Türkçe sözlük olursa güzel olur.

Qayd etilgan

alemdar11  28 Aprel 2014, 11:15:55

ha qordoshlar menga yordam bering burodaki mullimlarim manga bir ödev yani vazifa berdi bu vazife o'zbekcha kril elifbosi bilan yazilgan. mana şu vazifani turkchaga aylantirmam kerak oşa kim manga yordam beradi ???

Qayd etilgan

buzulkuşu  18 Iyun 2014, 03:03:20

Ben sorunuzu bugün gördüm maalesef :( önce görseydim yardım etmeyi denerdim.

Qayd etilgan

Güneyli Kitapkolik  01 Iyun 2017, 20:06:22

Özbekçe'de (O'zbekcha) söz başı b- sesi  Türkçede düşer yani yoktur.

bo'lsin- olsun

sh sesini Türkçede sadece Ş/ş sesi karşılar. Bu ses patlamalı bir ses değildir.
Örnek; Şuh, Şarap, Şaşı, Şiir, Şehir, Şanlıurfa, Şaşkın, Şişko, Şok, Şule gibi...

ch sesini Türkçede Ç/ç sesi karşılar.
Örnek; Özbekçe, Türkçe, Çilek, Çil, Çardak, Çay, Çanakkale, Çalım, Çiroz, Çikolata, Çimen gibi...

Bunun dışında biz g sesine  tırnak getirmeyiz (') yumuşak bir g sesini Ğ/ğ sesi karşılar.

Örnek; Dağ, Ağabey, Sağ, Sağlık, Bağ, Bağır, Ağır, Çağ, Çağa, Sağ, Yağmur gibi...

Özbekçe'de I/ı harfi gösterimde yani yazıda yok diye biliyorum. Türkçede I/ı vardır, Türkmence I/ı harfi Y/y ve y sesine benzer sembollerle gösterilir. Şimdi örneklere bakalım.

Örnek; Ilık,Sağlık, Bağlık, Kın, Kınık, Irk, Kırk, Çarık, Yıl,  Kıl, Altmış, gibi...

Qayd etilgan

Turonii  05 Iyun 2017, 14:08:17

Özbekistan vatandaşlığı? (yanlis ???)nasil alirim?-O'zbekiston fuqaroligini qanday olaman? (Aslida,"olishim mumkin"bo'lishi kerak)
Nasil Ozbekistan vatandasi olabilirim? Qanday qilib Ozbekiston fuqarosi bo'laman

Turkiye hakkinda sorumlarinizi alirim-Turkiya haqidagi savollaringizga javob beraman.

Qayd etilgan

TurNomad  31 Avgust 2017, 20:46:54

İstanbuldan herkese Selam Ozbek kardeşler.  ;) Qaysi kitaplarni o'zbek tilini o'rganishni ichun tavsiya eta olasiz?

Qayd etilgan