Türkçe online sohbet edelim:)  ( 63426 marta o'qilgan) Chop etish

1 ... 5 6 7 8 9 10 B

Güneyli Kitapkolik  25 Mart 2017, 23:09:50

Herkese merhaba yakı Assalamu Aleykum . Özbekçeyi yeni öğreniyorum. Bu dilin kökeninin sırasıyla Orhon>Uygur>Karahanlı>Harezm>Çağatay>Özbek dili ve edebiyatı olduğunu öğrenmiştim. Türkiye'de Çukurova Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Açıkçası dil dersleri zor geliyor. ;D Hele Harezm-Kıpçak Türkçesi dersleri felaket. :1

Qayd etilgan

Turonii  15 Aprel 2017, 11:35:58

Merhaba artik bu konu online değil mi? Kimsa görunmiyor :o

Qayd etilgan

Güneyli Kitapkolik  15 Aprel 2017, 15:31:53

Merhaba artik bu konu online değil mi? Kimsa görunmiyor :o

Ben varım hocam. Türkiye'den Özbekistan'a selamlar. ;D Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Ülkenin (Türkiye'nin) güneyinde Çukurova Üniversitesinde. Özbekistan'a öğretmen olarak gelmek istiyorum. Özbekçeyi öğrenmeye çalıştım ama en çok anladığım dil Azerice oldu. Türkçeye çok yakın dilleri var.

Qayd etilgan

Turonii  16 Aprel 2017, 15:14:22

ALEKUMLAR!   : ) Biz yardimci oluruz
Siz bana turkce de :'(

Qayd etilgan

Güneyli Kitapkolik  16 Aprel 2017, 19:22:18

ALEKUMLAR!   : ) Biz yardimci oluruz
Siz bana turkce de :'(

Türkçe ve Özbekçe güzel diller. Birbirine yakın olduğu için anlaşılıyor. Hatta Farsça ve Arapça kelimelerimiz dahi ortak.Özbekistan'ın çok zengin bir kültürü var. Harezmi gibi bilim adamları,Ali Şir Nevai gibi sanatçıları var. Bayrakları da çok güzel. Bayraktaki hilal Özbekistan'ı 12 yıldız ise Özbek aşiretlerini temsil ediyormuş.Mavi özgürlüğün,Kırmızı çizgiler bağımsızlığın rengiymiş.

Qayd etilgan

Turonii  16 Aprel 2017, 21:15:19

Kirmizi ozgurluk yolunda dokulmuş ulu kanlar anlamini verir.
Ben en cok Turkiye dediyimde Aşik Veyseli düşünüyorum. Cok anlamli şair ve guzel şiirlerin yazaridir.

Sizin bayrakda ay yildiz "zafer"den kalmiş anlam oyle mi? Halifalikden ise bu ramz yani ay yildiz tum islam alemine yayildi. (Bizim bayrak da devar))

Hatalar icin okumuş her keza  :3

Qayd etilgan

Güneyli Kitapkolik  16 Aprel 2017, 23:50:26

Kirmizi ozgurluk yolunda dokulmuş ulu kanlar anlamini verir.
Ben en cok Turkiye dediyimde Aşik Veyseli düşünüyorum. Cok anlamli şair ve guzel şiirlerin yazaridir.

Sizin bayrakda ay yildiz "zafer"den kalmiş anlam oyle mi? Halifalikden ise bu ramz yani ay yildiz tum islam alemine yayildi. (Bizim bayrak da devar))

Hatalar icin okumuş her keza  :3

Bizim bayrağımızda kırmızı , şehitlerin kanını , döktükleri kanı temsil eder.

Hatta resmi de mevcut.  :)

Şiir Mehmet Akif Ersoy'a ait. Milli şairimiz. Annesi Özbek kökenli diye biliyorum. Yine de araştırmak gerek.

http://i.hizliresim.com/5gEDVz.jpg

Qayd etilgan

Turonii  17 Aprel 2017, 11:15:31

Mehmet Akif Ersoyi biliyoruz, ana terefden Özbek kökenlidir. (Turk-Özbekdir : ))

Qayd etilgan