"Rasulullohgagina berilgan besh xislat" haqida nimani bilasiz?  ( 7375 marta o'qilgan) Chop etish

1 B

Niso Nur  12 Fevral 2013, 17:47:00

Assalomu aleykum, hurmatli forum ahli!
Bir masalada yordamingiz kerak edi. Alisher Navoiyning "Hayrat ul-abror" dostonida Rasululloh SAVga bitta emas, ikkita emas, naq beshta na't keltirilgan ekan. Bu Rasululloh SAVning boshqa payg'ambarlarda uchramaydigan beshta xislatlari bilan bog'liq ekan, ya'ni shu xislatlar payg'ambarlar ichidan faqatgina Muhammad SAV ga berilgan ekan. Shu qaysi xislatlar ekanligini hech topolmayapman. Agar o'qigan bo'lsangiz bu haqida Sayfiddin Sayfullohning kitoblari ham chiqqan ekan. Kitobniyam topolmayapman...
 Kim bu haqida bilsa, ozgina ma'lumot bervoringla, iltimos.

Qayd etilgan

Ansora  12 Fevral 2013, 22:28:49

Assalomu alaykum. eng_ojiz_banda tarjima qilib bering iltimos:

HİÇBİR PEYGAMBERE
VERİLMEYİP RESÛLULLAH'A
VERİLEN BEŞ ÖZELLİK.

"Resûlullah? (s.a.v.) buyurdular ki:

"Bana beş şey verilmiştir ki, bunlar benden önceki peygamberlerden hiçbirine verilmemiştir.
1Her peygamber sadece kendi kavmine gönderilmiştir. Ben ise kırmızılara ve siyahlara gönderildim.
2Bana ganimetler helâl kılındı. Hâlbuki benden öncekilerden hiç kimseye helâl de ildi.
3Yer bana tahur, pâk ve mescid kılındı. Her kim namaz vaktine girerse, nerede olursa olsun namazını kılar.
4Ben, bir aylık mesafede olan düşmanımın içine düşen bir korku ile yardıma mazhar oldum.
5Bana ÅŸefaat etme yetkisi verildi."

Kaynak: Kaynak:Miftâhu’l-Ä°rşâd

http://ihyaca.wordpress.com/2011/04/04/peygamberimizes-a-v-verilipdiger-peygamberlere-verilmeyen-bes-sey/

Qayd etilgan

Niso Nur  12 Fevral 2013, 23:37:22

Assalomu alaykum. eng_ojiz_banda tarjima qilib bering iltimos:

HİÇBİR PEYGAMBERE
VERİLMEYİP RESÛLULLAH'A
VERİLEN BEŞ ÖZELLİK.

"Resûlullah? (s.a.v.) buyurdular ki:

"Bana beş şey verilmiştir ki, bunlar benden önceki peygamberlerden hiçbirine verilmemiştir.
1Her peygamber sadece kendi kavmine gönderilmiştir. Ben ise kırmızılara ve siyahlara gönderildim.
2Bana ganimetler helâl kılındı. Hâlbuki benden öncekilerden hiç kimseye helâl de ildi.
3Yer bana tahur, pâk ve mescid kılındı. Her kim namaz vaktine girerse, nerede olursa olsun namazını kılar.
4Ben, bir aylık mesafede olan düşmanımın içine düşen bir korku ile yardıma mazhar oldum.
5Bana ÅŸefaat etme yetkisi verildi."

Kaynak: Kaynak:Miftâhu’l-Ä°rşâd

http://ihyaca.wordpress.com/2011/04/04/peygamberimizes-a-v-verilipdiger-peygamberlere-verilmeyen-bes-sey/

Allah razi olsun, tesekkur ederim!
Tercume lazim deyil, bana ne gerekirse, aldim.

Qayd etilgan