Tibbiyot olimlari qon bosimini davosini topishdi.  ( 6973 marta o'qilgan) Chop etish

1 B


Ansora  19 Dekabr 2011, 15:50:30

 :asl3:

Mo'min Mirzo "Parhez" mavzusida yozgan ekanlar, "Qon bosimiga davo yo'q", deb. Bu xabarni shuning uchun yozdim.

Faqat Turk tilida:

Yüksek tansiyon hastalarına müjde! Tansiyonu kontrol altında tutmaya çalışan hastalar günde bir çok tansiyon ilacı içmek zorundalar. İlaçlarla zor bir şekilde düşürülen yüksek tansiyon, sadece 40 dakikalık bir ameliyat ile tedavi ediliyor. Renal Sempatik Denervasyon (RSD) adı verilen bu yöntem 20 gündür Türkiye'de uygulanmaktadır. 5 hastanın tedavisinde kullanılan bu yöntem, hastaları ilaç içme derdinden kurtarak aynı zamanda tansiyonla ilgili bir sorunları kalmadıkları için yüzleride gülmüş oldu.

http://www.maxicep.com/imagehosting/_14007894ecd38208c65f.jpg
 
Dünyada üç yıllık geçmişe sahip olan yöntem Türkiye’de yeni uygulama alanı buldu ve şu ana kadar 5 hastanın tedavisinde kullanıldı. Yöntemi hastasına uygulayan Kardiyologlardan Prof. Dr. Sinan Dağdelen, "œHastam günde 6 doz ilaç alıyordu ve sürekli tansiyon baskısına sahipti. Ancak bu yöntemi uyguladıktan sonra hastaya sadece yarım dozluk ilaç yeterli oldu. Yani önceden günde 6 ilaç içen hastanın 5 ilacını tamamen kestik. Hasta, 10 miligramlık tek bir ilacın ise sadece yarısını içiyor" dedi.
 
Böbrek damarlarının etrafında bulunan sempatik sinirler tansiyon yükselmesine neden oluyor. İlaçsız tedavi olarak da bilinen Renal Sempatik Denervasyon yönteminde bu sinirler yakılıyor. Yakılan sinirler fonksiyon dışı bırakıldığı için tansiyon yükselmesine de neden olamıyor.

LOKAL ANESTEZİYLE KASIKTAN GİRİLEREK YAPILIYOR
 İşlemin 40 dakikada tamamlandığını söyleyen Prof. Dağdelen yöntemi, "œKasık damarından bir tel ile girilerek, her iki böbrek damarı radyofrekans dalgaları ile ısıtılıyor ve bu şekilde damarın etrafında tansiyona neden olan sinirler fonksiyon dışı bırakılmış oluyor. Bu işlem sırasında sadece lokal anestezi kullanılıyor. Herhangi bir kesme veya ameliyat yapılmıyor" sözleriyle anlattı.
 
KİMYASAL YÜKÜ HAFİFLETİYOR
 Prof. Dağdelen’e göre yöntem, klasik hipertansiyon tedavilerinden sonuç alamayan hastaların imdadına yetişiyor. Çünkü yöntem, çoklu ilaçlara rağmen düşmeyen inatçı hipertansiyon tedavisinde önemli avantaj sağlıyor:
 
"œKlasik hipertansiyon tedavisi sadece kimyasal ilaçlar almak ve diyet yapmak esasına dayanır. Bu ilaçların yan etkilerini ve diğer organlara olan hasarlarını ömür boyu sorgulamak gerekir. Bu tedaviyle sadece tansiyon sempatik sinirlerini ısıtma esas alınır ve vücuda herhangi kalıcı bir hasar verilmez. Bu tedavi sayesinde hastanın kullandığı ilaçları yaklaşık yüzde 50 azaltmak veya tamamen kesmek mümkün olabiliyor. Böylece vücut sürekli kimyasal ilaçlara maruz bırakılmaktan kurtuluyor. Bu nedenle hastanın kullandığı ilaçları azaltabilmek veya tamamen kesmek büyük bir avantajdır."

HANGİ HASTALARA UYGULANABİLİR?
 Yöntemin dünyada 2000’in üzerinde hastada kullanıldığını ve başarılı sonuçlar alındığını ifade eden Prof. Dağdelen, RSD'nin uygulanabileceği hasta profilini ise "œÇok ilaç kullanmak zorunda kalan ve ilaçlara rağmen tansiyonu yüksek olan her hasta, bu tedaviye adaydır ve bu tedaviden fayda görecektir" diye özetledi.
 
3 YILLIK YARARI KANITLANMIŞ
 "œYöntemin herhangi bir komplikasyonu ve tedaviden bir süre sonra hipertansiyonun tekrarlama riski var mı, uzun vadede etkinliği kanıtlanmış bir yöntem midir?" sorusuna Prof. Dağdelen’in yanıtı, "œ3 yıllık yararı kanıtlanmıştır. İşlem sırasında oluşabilecek önemli komplikasyonlar ise yüzde 1’den daha azdır" şeklinde oldu.
 
Hastaları ilaçlara rağmen düşmeyen hipertansiyondan kurtaran ancak SGK geri ödeme kapsamında olmayan yöntemin maliyeti ise yaklaşık 14.000 TL.

Qayd etilgan


Mo'min Mirzo  19 Dekabr 2011, 19:11:08

Iqtibos
Klasik hipertansiyon tedavisi sadece kimyasal ilaçlar almak ve diyet yapmak esasına dayanır. Bu ilaçların yan etkilerini ve diğer organlara olan hasarlarını ömür boyu sorgulamak gerekir.
Yaxshi aytibdi.
Qon bosim haqida boshqa joylarda ham anchagina yozgandim, qarindosh urug'larga ham aytgandim. Chunki bizda deyarli hammada qon bosim dardi bor.
Bu kasallik bilan yaqindan tanishib chiqqan emasman, asosiy sabablarini ham bilmayman. Bilganim, buyragi chatoqlarda qon bosim baland bo'lishi.
Avvalo, hozir sog'lom buyrakli odamni topishning o'zi qiyin, deyarli hammada tuz yo tosh yig'ilgan. Bu esa hatto yosh yigitu qizlarimizda ham qon bosim borligini ko'rsatib turadi.
Kundalikdagi istemol qilayotgan yeguliklarimiz judayam daxshatli, bularni iste'mol qilavergan ot ham yiqiladi.
Yuqoridagi xabarni yaxshi tushunmadim, sababi turkcham yo'qroq.
Nima deyilgan bo'lsa ham, agar qon bosimni normalashtiradigan dori kashf etdik degan bo'lsa bu gapi bekor.
Chunki meditsina doimo har qanday kasallikni asoratiga e'tibor berib keladi, sababi esa qoladi.
Agar asorati emas balki sababiga qarshi kurashib davolaymiz desa bunga qo'shilaman.
Professor Nikolayevga o'xshab "2 hafta ochlik, 2 hafta parhez"ni buyursa buyrakdagi har qanday tosh ham tushib ketadi, boshqa shamollashu chiqindilar ham ketadi. Qon bosim deganlari esa yo'qqa chiqadi.

Qayd etilgan


Lu`lu`  31 Dekabr 2011, 04:02:00

Аллох таоло хар муслим ва муслимага узларини пок саклашлари учун назарларини асрашлари амр килди.
А осулуллох сав номахрамга карамок, узини захарлаш билан тенглиги, хамда купгина ёмон окибатларга олиб келишини айтганлар.
Аазарини харомдан асраганлар купгина гунох ва ёмонликлар (касалликлар)дан узларини саклаганларини уламоларимиз таъкидлаб келишади.
Аазар солиш инсон организмидаги гормонлар фаолистига ва уни насл колдирувчи безларга таъсири катта.
Аомахрамга назар солиш жараёнида гормонлар аъзонинг хар бир хужайрасига салбий таъсир килиб, унга зарар етказишгача олиб келишини Ислом тасдиклайди.
(давомида никохни суннатлиги, Исломнинг фарз,суннатларига диккатли булиш зарурлиги ёритилган ...)

Ман килинган назар натижасида киши организмидаги гормонларнинг салбий фаолисти куйидагилардан иборат:
1. Одам организмидаги гормонларни салбий таъсири натижасида безлар жойлашган аъзолардан ёмон хидлар, юздаги  хуснбузарлар чикиши.

2. Марказий нерв тизимига таъсири, безларни озука билан таъминловчи лимфа суюклиги яиркулсяисси жараёнида мисда мигрень касаллигини келтириб чикариши хамда переферик нервлар жамланган кафт, кадамни кизиши, нутк кобилистига маълум даражада зарар етиши. Аевропатис каби касалликларга хам сабаб булиши.

3. Суск, бугин касалликларидан остеоартрит хам гормонларни нотугри фаолистидандир. Тос, тизза сусклари орасидаги бугин-тогайиларни суюклик бн таъминлаш жараёни бузилиб, сускларни бир-бирига ишкаланиш натижасида псевдоподагра, съни бугинни емирилишига олиб боради.

4. Юрак-кон томир тизимига салбий таъсири переферик вена томирини кенгайиши окибатида кон айланиши узгариб, кон куюлиш - ичик тромбозага олиб келади.
Айникса,  шифохоналарда касалларнинг хамшираларга назари тушиши натижасида гормонларнинг аорта кон томиридаги фаолисти кучайиб, конни тез харакатланишига, кон босимини кутарилишига,  ёши каттарок одамни сса атеросклерозга тез чалинишига олиб боради.

5. Ошкозон-ичак фаолистини бузилиш окибатларисм назарни харомдан асрамаслик сабаб булиши мумкин ( кон, асаб тизимлари салбий узгарадию, ичакка таъсир килмайдими).

6.Буйракдаги узгаришлар буйрак усти безларини фаолистига гормонларни таъсиридан скани(ни узимиз хам сезамиз).

7.Ва (аввалда айтганимиз), киши танасидаги безларни наслга салбий таъсири хам гормонларни нотугри фаолистидандир.

Кузатишлар шуни курсатадики,  гормонлар фаолистидаги салбий узгаришлар 10 - 20 ёш оралигида аъзога таъсирини бошласа, 20 - 30 ёш оралигида аъзоларни касалликдан оксокланишига, 40 ёш ва ундан кейин юкорида санаб утилган касалликларга сабаб буларкан.

Доктор Хусайн ал-А ошидий

маколани инглиз тилидаги варианти бу линкда. Камчиликларини тулдириб олиш учун куйилди.
http://forum.islom.uz/smf/index.php/topic,22659.msg186268.html#msg186268

Qayd etilgan